Co je šamanismus a kdo je šaman?

Šamanismus není nic, je jen šaman sám, a pak nic. Šaman, který stojí uprostřed světů, tváří v tvář smrti a rození nových forem, kterým dovoluje, aby ho vyplňovaly, než přijde jejich nevyhnutelný rozpad. Bez pohnutí sleduje jevy, které přichází a odchází a naslouchá řeči Světa. Není žádné učení, kterým by se mohl řídit, jenom šamanova volba být tak, jak je, samotná oživená zkušenost v přirozenosti bez určení. Nakonec i šaman je jen prázdné slovo, snaha o zachycení a zmrazení nikdy nekončícího procesu, který je ve své podstatě úplně obyčejný. A v téhle pravdivé obyčejnosti se skrývá šamanova síla.

Pokud jste si kdy vytvořili nějakou představu nebo četli nějakou definici šamana nebo šamanismu, zapomeňte na to. Šaman sám ví, že je to nedefinovatelné, ona šamanská autentičnost se nedá předat. Ani není třeba. Buďto tam je, nebo není. Ve skutečnosti tam je u každé bytosti, jen ne každá bytost to vidí, ne každá bytost je tomu otevřená.

Pro každého, kdo by rád věděl, co je to šamanismus a kdo je to šaman, mám tuto odpověď: neptej se na něco, na co se nedá odpovědět slovy, odpovědí je samotná zkušenost. Otevři se možnosti šamanství, projdi tou zkušeností bez jakéhokoli očekávání, čím méně toho o šamanství víš, tím lépe pro tebe, čím méně představ o šamanství sis do této doby vytvořil, tím větší máš šanci ho skutečně poznat.

V každém člověku je kousek šamana. Jedna ze stěžejních událostí v životě šamanského adepta je cesta do vnitřního světa, kde se setkává se svým vnitřním učitelem-šamanem. Jedná se o archetypální personifikaci všech zkušeností se šamanstvím ze celou historii lidstva. Není lepšího učitele. Chceš-li se něco dozvědět o šamanství, jdi přímo ke zdroji - k vnitřnímu šamanovi.

Někdo může namítnout: "jak to mám ale udělat?" To je zcela legitimní otázka. Metodou pokus-omyl se k vnitřnímu šamanovi dopracujete jen těžko. V dnešní době je už naštěstí k dostání dostatek literatury o šamanismu, mnohé z nich jsou i s praktickými cvičeními, mohu doporučit např. knihu Keltský šaman nebo knihu Zpívej své duši na cestě domů, obě jsou od manželů Matthewsových. Nicméně, pokud nemáte přirozené nadání, může vám cvičení podle knih dělat problémy. Nevýhodou tohoto způsobu je, že rady jsou obecné a nemáte zpětnou vazbu. Ideální by bylo, kdybyste znali nějakého šamana, který vás šamanskými cestami prakticky provede. Zároveň z vývoje celého procesu pozná, zda jste této praxi otevření a zda má cenu v tom pokračovat. Rozhodně odrazuji všechny, kteří by si to chtěli vyzkoušet jen jako nějaké zpestření v jejich jinak nudných životech. Šamanské cestování není zábava a kdo k tomu takto bude přistupovat, tomu se cesta prostě neotevře. Jděte radši do kina.

547 zobrazení0 komentář

Provozuje:

Eliška Ježková,

IČO 08057621,

Kozelská 56, 266 01 Beroun

  • Blog.cz Tomas Merlin Jezek
  • Soundcloud profil Thomas Merlin
  • Youtube kanál Cesta k celistvosti
  • Facebook profil